Nasza parafia: Nasz kościół

Prezbiterium

News

Posadzka w prezbiterium i w całym kościele jest wykonana z granitu pochodzącego z Góry Synaj, na której Mojżesz zawarł w imieniu Narodu Wybranego przymierze z Bogiem i otrzymał Dziesięć Przykazań. Nasza świątynia przez ten fakt uświadamia nam, że Bóg tak jak niegdyś z Izraelem, tak teraz z nami pragnie zawierać nieustannie przymierze. Jest to jednak już Nowe Przymierze, przypieczętowane Krwią Chrystusa. Ściana ołtarzowa ma nawiązywać do biblijnego drzewa życia, którego zwieńczeniem jest krzyż, a owocem znajdujące się w centrum tabernakulum, zawierające pokarm na życie wieczne – Eucharystię.

Kaplica Matki Bożej Fatimskiej

News

W 1996 roku wędrująca po Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej zawitała także do parafii w Zielonej. Było to ważne wydarzenie w życiu duchowym naszej wspólnoty. Dwa lata później do powstającego kościoła została sprowadzona z Fatimy kopia figurki Maryi. Znajduje się ona obecnie w kaplicy bocznej, poświęconej w 2011 roku przez ks. prał. Edwarda Żmijewskiego.

Droga Krzyżowa

News

Stacje Drogi Krzyżowej w naszym kościele wykonał prof. Stanisław Baj z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na obrazach wzrok Jezusa często jest zwrócony w stronę widza, jakby pytał, czy Jego męka coś dla nas znaczy. Jasna postać Zbawiciela na ciemnym tle ma uświadamiać, że tylko On jest Światłością naszego życia.

Obraz Matki Bożej Korczmińskiej

News

W naszym kościele znajduje się, wykonana przez konserwatora dzieł sztuki Panią Jadwigę Styrnę, kopia ikony Matki Bożej, czczonej w wiosce Korczmin, leżącej niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Oryginał znajdował się w cerkwi greko-katolickiej i cieszył się ogromną czcią wiernych, którzy doznawali podczas modlitwy wielu łask. Kopia została ofiarowana przez anonimowego dobrodzieja naszej parafii. Maryja na obrazie tuli Dzieciątko Jezus, trzymające zwój, symbolizujący księgę wyroków boskich.