Galeria Galeria Galeria Galeria Galeria

ADWENT W NASZEJ PARAFII

Rozpoczęliśmy Adwent. Czas ten przypomina nam o podwójnym oczekiwaniu na Chrystusa.

Po pierwsze, przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, czyli do pełnego radości wspominania, - i przeżywania w liturgii Kościoła,- Jego przyjścia przed wiekami na ziemię.

Po drugie, budzimy w naszych sercach wiarę, - może nieco już uśpioną,- że ostatnim akordem dziejów naszego przemijającego świata będzie przyjście Chrystusa w pełni Jego Boskiej chwały, gdy odnowi On stworzenie naznaczone obecnie piętnem zła i śmierci.

W Adwencie specjalną mszą św., zwaną roratami, oddajemy szczególną cześć Maryi, przynoszącej nam Zbawiciela.
Roraty są przez cały Adwent w dni powszednie codziennie o godz. 7:00 rano, a we wtorki i czwartki także o godz. 18:00. Dzieci z lampionami zapraszamy głównie we wtorki i czwartki, chociaż będą mile widziane także w pozostałe dni, szczególnie o godz. 7:00 rano.
W Adwencie będzie rano w dni powszednie tylko jedna msza św.: o godz. 7:00: W niedziele porządek mszy św. nie ulega zmianie.

Dzisiaj święcimy opłatki wigilijne. Opłatek jest szczególnym rodzajem chleba, gdyż jest to tzw. chleb przaśny, pieczony z mąki pszennej, zarobionej wodą, bez żadnych dodatków smakowych czy spulchniających. Dlatego jest on cienki.
Opłatek jest przygotowywany tak samo, jak komunikanty do mszy św., gdyż jest on nawiązaniem do Świętej Eucharystii. Dawniej, gdy katolicy rzadziej przystępowali do Komunii św., chcieli w okresie świąt Bożego Narodzenia przynajmniej symbolicznie nawiązać do Eucharystii, spożywając chleb przypominający Komunię św. Stąd istnieje ścisły związek między dzieleniem się opłatkiem, a ołtarzem, przy którym odprawiamy mszę św.
U nas nikt nie roznosi opłatków po domach w imieniu parafii. Zaopatrujemy się w nie przy naszym ołtarzu, czyli w kościele, bądź na plebanii.

Dla dzieci mamy na Adwent szczególną propozycję. Widzicie, że żłobek Pana Jezusa przy ołtarzu jest pusty, bez sianka. Przygotujcie Panu Jezusowi miękkie posłanie. W tym celu gromadzimy w Adwencie to, co dobre, a więc dobre uczynki, dobre słowa, pamięć o modlitwie, pomoc w domu, grzeczność w szkole, itd. Gdy przyjdziemy w niedzielę do kościoła, weźmiemy z koszyka stojącego pod chórem tyle łodyżek słomy, ile dobra w minionym tygodniu zebraliśmy i zaniesiemy do ołtarza, do żłobka, by przez Adwent usłać Jezusowi posłanie.